Zdjęcie nawiązuję do tematu artykułu

Zezwolenie na pracę w Polsce

Dzięki Unii Europejskiej praca za granicą stała się łatwiejsza niż wcześniej. Kraje członkowskie otworzyły swoje rynki pracy dla obywateli innych państw UE, w tym także Polska. Osoby z państw członkowskich UE nie potrzebują już pozwolenia na pracę na terenie Polski. Jednakże, dla wielu narodowości wymagane jest uzyskanie zezwolenia na pracę w Polsce.

Kto potrzebuje zezwolenia na pracę dla cudzoziemca w Polsce? Zezwolenie na pracę jest konieczne dla obywateli państw spoza UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, którzy nie posiadają zezwolenia na pobyt stały/czasowy lub statusu uchodźcy.

Kto jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę w Polsce?

Cudzoziemcy, którzy są obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, Norwegii, Szwajcarii, Liechtensteinu, Wielkiej Brytanii i Islandii nie potrzebują zezwolenia na pracę w Polsce. Cudzoziemcy z Republiki Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdowy, Federacji Rosyjskiej i Ukrainy, którzy wykonują pracę przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, mogą być zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę pod warunkiem, że pracodawca zarejestruje w powiatowym urzędzie pracy oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi na okres maksymalnie 6 miesięcy, a cudzoziemiec posiada aktualną wizę z prawem do pracy w Polsce lub zezwolenie na pobyt czasowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Obywatele innych krajów mogą być zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę w Polsce, jeśli spełniają określone warunki. Na przykład posiadają status uchodźcy nadany w Polsce, korzystają z ochrony czasowej lub uzupełniającej, posiadają zezwolenie na pobyt stały lub rezydenta długoterminowego UE w Polsce, lub przebywają na terytorium Polski na podstawie dokumentu pobytowego wydanego przez inne państwo UE i celem pobytu jest wykonywanie pracy w charakterze pracownika kadry kierowniczej, specjalisty lub pracownika odbywającego staż w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa przez okres nieprzekraczający 90 dni w okresie 180 dni.

Scroll to Top